Πραγματοποιήθηκε η πρώτη ενδοσχολική επιμορφωτική συνάντηση την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου 2017, στις 18:00, στο χώρο της βιβλιοθήκης των σχολείων με θέμα: “Κριτικός γραμματισμός: Από τη θεωρία στην πράξη”. Εισηγητές ήταν οι δασκάλες Καραχρήστου Ζωή, Λίλια Σταυρούλα και ο Διευθυντής του σχολείου Μαντζανίδης Ευάγγελος. Μέσα από τις παρουσιάσεις αναπτύχθηκαν οι βασικές θεωρητικές απόψεις που συνδέονται με τον κριτικό γραμματισμό και τη διδασκαλία του γλωσσικού μαθήματος. Επίσης, παρουσιάστηκε εκτενώς μία διδακτική παρέμβαση που έγινε στην Ε΄ τάξη με τον τίτλο: “Ταξίδια προσφύγων και μεταναστών” (σχολικό έτος 2015-16) με σκοπό να κατανοήσουν οι συνάδερφοι πώς σχεδιάζουμε και υλοποιούμε μία ενότητα στα πλαίσια του κριτικού γραμματισμού. Στο τέλος έγινε συζήτηση γύρω από τις παρουσιάσεις και απαντήθηκαν ερωτήσεις που αφορούσαν το παραπάνω θέμα.